GPS

GPS, Globalny system pozycjonowania (ang. Global Positioning System) – system nawigacji satelitarnej.

GPS jest system nawigacji opierającym swoje działanie o satelity umieszczone na orbicie okołoziemskiej. Został zaprojektowany i wykonany dla wojska przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, ale z czasem został udostępniony za darmo każdemu, kto posiada odpowiedni odbiornik (choć z zaniżoną dokładnością). GPS obejmuje całą kulę ziemską pozwalając na określenie położenia w każdym jej miejscu.

Słowniczek - GPS

Ilustracja położenia satelitów GPS

Odbiorniki GPS stosowane są w różnych urządzeniach. Najczęściej spotykanymi są urządzenia do nawigacji satelitarnej, które za pomocą GPS-a określają położenie, oraz kierunek i szybkość przemieszczania, nanosząc te dane na mapę i kierując we wskazane miejsce. Moduły GPS są obecnie praktycznie standardowym wyposażeniem większości smartfonów (w połączeniu z odpowiednimi aplikacjami a nawet możliwością korzystania z sieci Internet możliwe jest korzystanie z nawigacji czy tagowania zdjęć pozycją geograficzną, a nawet śledzenie np. pojazdów).

GPS działa na zasadzie pomiaru czasu w jakim sygnał z satelity dociera do odbiornika. Do prawidłowego działania wymagane jest odbieranie sygnałów z co najmniej 4 satelitów. Na tej podstawie i ze znajomością fizyki możliwe jest dokładne określenie pozycji odbiornika.

Źródła obrazków: Wikipedia