H.263

H.263 – kodem wideo i audio stosowany przy niskich przepustowościach sieci (głównie w sieciach komórkowych).

H.263 jest kodekiem (standardem kompresji) wideo i audio stosowanym tam, gdzie przepustowość sieci (np. sieci Internet) jest ograniczona do 64 kb/s (lub mniej). Kodek H.263 może być wykorzystany w kontenerze 3GP do kodowania i transmisji wideo, w tym rozmów wideo z użyciem telefonii komórkowej, czy filmów wideo a nawet telewizji internetowej w czasie rzeczywistym.

H.264 okazał się na tyle udany, że na jego bazie powstała część 2 kodeka MPEG-4. Jego powstanie miało zatem wpływ na przyszłe kodeki takie jak DivX, czy Xvid. Wśród innych zastosowań niż sieci komórkowe, H.263 został wykorzystany w oprogramowaniu telekonferencyjnym firmy Microsoft – NetMeeting, czy w serwisie Youtube.

H.263 kilkukrotnie był udoskonalany – dodawane zostały kolejne algorytmy kompresji i zniesione pewne ograniczenia przyczyniające się do coraz szerszego wykorzystania kodeka w różnych zastosowaniach. Udoskonalenia doprowadziły do powstania następcy H.263, który został nazwany H.264/MPEG-4 AVC i jest szeroko wykorzystywany przy transmisjach wideo i audio z lepszą jakością i przy większych przepustowościach.