H.264/MPEG-4 AVC

H.264/MPEG-4 AVC, AVC (ang. Advanced Video Coding) – kodek strumieni wideo i audio służący do kompresji materiałów wideo.

AVC jest standardem kompresji wideo i audio powstałym w 2003 rok jako 10 część standardu MPEG-4. Powstał jako oferująca lepszą jakość obrazu przy większej kompresji alternatywa dla innych kodeków, np. MPEG-1, MPEG-2, DivX czy Xvid. Stosuje zaawansowane techniki kodowania i dzieli się na kilka profili pozwalających uzyskać różną jakość zakodowanych strumieni w stosunku do ich właściwości i czasu kompresji.

Wśród profili kompresji powstał profil podstawowy (BP) wykorzystywany w telekonferencjach i na urządzeniach przenośnych, na których strumień musi być zakodowany szybko (niemalże w czasie rzeczywistym) przy ograniczonej mocy obliczeniowej. Drugi z profili to profil główny (MP) używany głównie w cyfrowej telewizji nadawanej w standardowej rozdzielczości (np. przy użyciu DVB-T i DVB-T2, oraz DVB-S czy DVB-C). Trzeci profil to profil wysoki (HiP) używany głównie do kompresji strumieni o wysokiej rozdzielczości (np. przy użyciu DVB-T2 czy DVB-S2). Profil wysoki używany jest także na płytach Blue-Ray i HD-DVD.

AVC pozwala na kompresję strumieni wideo od 64 kb/s do 960 Mb/s przy rozdzielczościach od 128x96 do 4096x2304, przez co przy wykorzystaniu różnych profili jest bardzo elastyczny i znajduje zastosowanie w wielu urządzeniach w których wykonywana jest kompresja wideo.