HD-DVD

HD DVD (ang. High Definition DVD) - format zapisu danych na płycie optycznej.

HD DVD został opracowany wspólnie przez firmy Toshiba, NEC i Memory-tech jako następca popularnego DVD. Rozwijał się wraz z konkurencyjnym Blue-ray Disc posiadającym podobne zalety i ostatecznie przegrał na rzecz tego drugiego formatu.

Płyty HD DVD cechują się dużo większą pojemnością dzięki wykorzystaniu niebieskiego lasera do zapisu i odczytu danych. Dzięki temu laserowi możliwe było osiągniecie większej gęstości danych. Jedna warstwa może pomieścić do 15 GB danych. Płyty mogą zawierać jedna warstwę na jednej stronie, mogą być dwuwarstwowe jednostronne, dwustronne z jedną warstwa na każdej stronie i dwustronne dwuwarstwowe.

Płyty w formacie HD DVD istnieją w wersji HD DVD-ROM – tylko do odczytu (wytworzone w procesie tłoczenia), HD DVD-R – jednokrotnego zapisu i HD DVD-RW – wielokrotnego zapisu.

Płyty HD DVD podobnie jak Blue-ray pozwalają na zapis wideo w wysokiej rozdzielczości. Wideo może być zakodowane przy użyciu MPEG-4 AVC lub VC-1, a dźwięk przy pomocy DTS, Dolby Digital lub LPCM (zarówno sterejo, jak i w konfiguracji wielokanałowej, niekoniecznie 5.1).

Słowniczek - HD DVD

Płyta HD DVD

Źródła obrazków: Wikipedia