HDMI

HDMI (ang. High-Definition Multimedia Interface) – interfejs służący do przesyłania cyfrowych danych audio i wideo pomiędzy kompatybilnymi urządzeniami.

Gniazda interfejsu HDMI są podzielone na 5 wersji. Najpopularniejszym, stosowanym w urządzeniach domowych jest typ A, posiadający 19 pinów. Typ B posiadający 29 pinów zaopatrzony jest w dodatkowe pary przewodów pozwalające na podwyższenie maksymalnej obsługiwanej rozdzielczości. Typ C i D to mniejsze wersje (odpowiednio mini i mikro), a typ E jest stosowany w przemyśle motoryzacyjnym.

Słowniczek - HDMI 1

Gniazdo i wtyczka typu A interfejsu HDMI

Przez interfejs HDMI obraz przesyłany jest w postaci nieskompresowanej. Standard definiuje różne rozdzielczości i formaty obrazu – od typowo telewizyjnych 576i (znanych z Composite video (link) i S-Video (link), ale w postaci cyfrowej), po Full HD i wyższe, zarówno z przeplotem jak i bez przeplotu. Nowsze wersje HDMI pozwalają na przesyłanie obrazu o rozdzielczości 4096x2160 (ponad czterokrotnie większej od Full HD), oraz obrazu 3D.

Dźwięk przesyłany przez HDMI może mieć do 8 kanałów i może być zarówno skompresowany, jak i nieskompresowany.

Innymi możliwymi do przesłania danymi przez kabel HDMI są przykładowo CEC (pozwalający np. na sterowanie zestawem kina domowego czy konsolą do gier za pomocą pilota do telewizora), czy Ethernet (dzięki któremu urządzenia mogą wymieniać między sobą różne dane, lub możliwe jest podłączenie sieci komputerowej do urządzeń).

Interfejs HDMI jest obecnie najpopularniejszym sposobem łączenia ze sobą wszelkich urządzeń audio i video takich jak: telewizory, zestawy kina domowego, komputery (z kartami graficznymi wyposażonymi w złącze HDMI lub przejściówkę z DVI), odtwarzacze DVD i Blue-ray, kamery, aparaty fotograficzne, dekodery telewizji satelitarnej, kablowej i naziemnej, konsole do gier, a nawet smartfony.

HDMI pozwala także na przesyłanie w pełnej rozdzielczości materiału wideo chronionego przed kopiowaniem przy użyciu HDCP, jeśli oba połączone urządzenia go wspierają, a urządzenie źródłowe wymusza taką ochronę (np. film na płycie Blue-ray zabezpieczony przed kopiowaniem).

Standard HDMI posiada kilka różnych wersji od 1.0 do 1.4a. Najważniejsze zmiany to dodanie nowych formatów kodowania audio oraz nowej listy kodów CEC w wersji 1.3, oraz obsługa obrazu 3D, kanału Ethernet, zwrotnego kanału audio i rozdzielczości 4098x2160 w wersji 1.4. Aby możliwe było skorzystanie w określonych możliwości HDMI (np. przesyłanie obrazu 3D), oba łączone urządzenia muszą wspierać określoną wersję HDMI, a kabel którymi urządzenia są łączone musi również być wykonany w przynajmniej tej samej (lub wyższej) wersji.

Złącze HDMI jest elektrycznie zgodne ze znanym z komputerów złączem DVI, dlatego możliwe jest użycie prostych przejściówek w celu podłączenia np. komputera ze złączem DVIdo komputera, czy konsoli do gier ze złączem HDMI do monitora ze złączem DVI. DVI jest jednak złączem do przesyłania jedynie obrazu i dźwięk zostanie utracony.

Słowniczek - HDMI 2

Przejściówka z HDMI do DVI

HDMI jest interfejsem pozwalającym obecnie na uzyskanie obrazu i dźwięku najlepszej jakości.

Źródła obrazków: Wikipedia