HDTV

HDTV (ang. High-definition television) – telewizja wysokiej rozdzielczości. Przez wysoką rozdzielczość należy rozumieć rozdzielczość wyższą niż standardowa dla PAL lub NTSC.

Słowniczek - HDTV

Porównanie standardowych rozdzielczości PAN i NTSC do wysokiej rozdzielczości 720p, 1080i i 1080p.

Wśród formatów wysokiej rozdzielczości rozróżniamy 1080p, 1080i i 720p. Litera „p” oznacza obraz progresywny (ang. progressive), a „i” z przeplotem (ang. interlaced). W obrazie progresywnym jedna klatka zawiera informacje o całej klatce obrazu. Przy wykorzystaniu przeplotu każda z klatek zawiera tylko połowę informacji – linie parzyste, lub nieparzyste, a każde kolejne dwie klatki składają się na jedną pełną klatkę obrazu. Z tego powodu format 1080i jest popularny przy przesyłaniu obrazu telewizyjnego (w technice satelitarnej, kablowej i naziemnej) – do przesłania obrazu potrzebny jest o połowę mniejszy strumień danych, czyli możliwe jest przesłanie dwukrotnie większej ilości kanałów telewizyjnych w strumieniu o takich samych parametrach.

HDTV nie ogranicza się jedynie do telewizji. Korzystają z niego także np. odtwarzacze Blue-ray (obraz 1080p24), konsole do gier pracujące w wysokiej rozdzielczości, czy komputery z odpowiednimi kartami graficznymi.

W marketingu można się spotkać z dwoma dodatkowymi określeniami rozdzielczości HDTV – Full HD, który oznacza 1080p i HD Ready oznaczające 720p. Odbiorniki oznaczone jako HD Ready mają matrycę o niższej rozdzielczości, co przekłada się na gorszą jakość obrazu w stosunku do Full HD, ale mogą odtwarzać obraz Full HD, skalując go w dół do rozdzielczości matrycy.

Choć wśród techniki telewizyjnej popularny jest format 1080i, wyświetlacze LCD, plazmowe i inne nazywane „płaskimi” (w odróżnieniu od wyświetlaczy kineskopowych) pracują bez przeplotu. Aby wyświetlany obraz był ostry i nie miał przekłamań, odbiorniki muszą używać algorytmów usuwających przeplot (wyrównujących linie obrazu tak, aby do siebie pasowały).

Do przesyłania obrazu w wysokiej rozdzielczości zalecane jest używanie cyfrowego kabla HDMI, choć możliwe jest użycie analogowego Component video (dającego jednak nieco niższą jakość obrazu). Należy mieć na uwadze, że jeśli obraz jest zabezpieczony przed kopiowaniem przez system HDCP, przy wykorzystaniu Component video nie uzyska się pełnej rozdzielczości.

Źródła obrazków: Wikipedia