HSDPA

HSDPA (ang. High Speed Downlink Packet Access) – technologia przesyłania danych w sieciach komórkowych.

HSDPA jest technologią dzięki której możliwe jest przesyłanie danych do użytkownika z prędkością do 42 Mbit/s (jest to prędkość maksymalna, często bywa niższa). Wykorzystywana jest w sieciach komórkowych opartych o standard UMTS (sieci trzeciej generacji – 3G). Jak wskazuje nazwa, ten rodzaj technologii nastawiony jest na duże prędkości pobierania, dla których zarezerwowana jest większość pasma. Prędkość wysyłania jest znacznie niższa i zależna od operatora. Rozwinięciem tej technologii jest HSDPA+ oferująca dużo większe prędkości.

HSDPA zadebiutowała w 2005 roku, a 3 lata później dostępna była już w 76 krajach (i blisko 200 sieciach komórkowych). Choć technologia ma już kilka lat, na terenie polski nadal pokrywa zasięgiem jedynie większe miasta (koszt jej wprowadzenia i doprowadzenia sieci szkieletowej jest wysoki). Technologia HSDPA często jest nazywana siecią HSDPA. HSUPA i HSDPA wspólnie są określane jako HSPA.

Choć HSDPA pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości pobierania na poziomie 42 Mbit/s, aby taka prędkość była możliwa do osiągniecia, musi być spełnionych kilka warunków. Najważniejsze z nich to odpowiednio duża siła sygnału i wspieranie przez modem urządzenia klienckiego i nadajnik operatora takiej prędkość przesyłania. W praktyce osiągane prędkości (szczególnie poza dużymi miastami) są niższe.