HSPA+

HSPA+ (Evolved High Speed Packet Access) - technologia szybkiego mobilnego dostępu do sieci Internet.

HSPA+ jest rozwinięciem technologii HSPA, oferującym między innymi zwiększenie prędkości pobierania i wysyłania danych. Maksymalne możliwe do osiągnięcia prędkości to odpowiednio 168 Mb/s przy pobieraniu danych i 22 Mb/s przy wysyłaniu danych. W Polsce sieci tego typu dostępne są od 2008 roku. Pierwszym dostawcą Internetu w tej technologii jest Aero2 oferujące bezpłatny dostęp do sieci Internet (BDI). Kolejną firmą wykorzystującą ten standard był Cyfrowy Polsat. Wkrótce technologia HSPA+ zaczęła być adoptowana także przez inne firmy telekomunikacyjne.

HSPA+ swym zasięgiem obejmuje głównie największe miejscowości, w których inwestycja w tak szybki dostęp do sieci Internet jest opłacalna.

Aby możliwe było osiągniecie takich prędkości, urządzenie klienckie (modem) musi znajdować się w zasięgu sieci HSPA+, musi również obsługiwać ten standard. Podane prędkości są maksymalnymi teoretycznymi prędkościami, w praktyce zazwyczaj są niższe. Zależy to zarówno od samej stacji bazowej, jak i modemu użytkownika i siły sygnału (oraz ewentualnych zakłóceń).