Impedancja

Jest to jeden z najważniejszych parametrów słuchawek, narosło dookoła niego wiele teorii. Z konsumenckiego punktu widzenia warto wiedzieć, że na bazie impedancji tych produktów określa się je mianem niskoomowych (do 64 omów), średnio- (około 100 – 150 omów) oraz wysokoomowych (250, 300 i więcej omów). Bądźcie pewni, że jeżeli nabędziecie zwieńczone wtykiem 3,5 mm słuchawki niskoomowe, po podłączeniu do telefonu z pewnością zagrają dostatecznie głośno.

Im wyższa jest impedancja danego modelu, tym bardziej odporny jest na zakłócenia. Wiedzcie też, że nie spotkacie się ze słuchawkami 300-omowymi, które są przeznaczone do użytkowania poza domem. Podłączone do telefonu lub odtwarzacza empetrójek zagrają bardzo cicho i szybko zużyją akumulator. Jest tak dlatego, że mają przetworniki o większej średnicy, ale też mniejszej skuteczności (SPL). Jednakże nie jest prawdą, że wysokoomowe produkty deklasują całą resztę. Na jakość słuchawek wpływa kilka rzeczy, a to zaledwie jeden czynnik. Liczy się technologia wykonania, użyte materiały, myśl technologiczna, która stoi za danym modelem.

Impedancja jest też parametrem opisującym kolumny głośnikowe. W przypadku tych produktów wartości są sporo mniejsze, najczęściej jest to 4, 6 i 8 omów.