IrDA

IrDA (ang. Infrared Data Association) – grupa kilkudziesięciu producentów sprzętu komputerowego, powstałą w 1993 roku. Grupa powstała w celu opracowania międzynarodowego standardu przesyłania danych bezprzewodowym łączem korzystającym z podczerwieni.

IrDA z racji niewielkiej prędkości transmisji (do 4Mb/s w standardzie 1.1) i wielu niedogodnościom wynikającym z jej wykorzystywania (np. oba urządzenia muszą mieć skierowany do siebie nadajnik z odbiornikiem) została wyparta przez radiowe systemy komunikacji bezprzewodowej. Nadal niekiedy można ja spotkać w różnych urządzeniach, ale nie jest aktywnie wykorzystywana jako sposób na transmisję danych.

Łącze IrDA ma charakter tymczasowy – zestawiane jest tylko na czas danej transmisji. Może być wykorzystane do utworzenia komputerowej sieci PAN np. w celu udostępnienia drugiemu urządzeniu łącza Internetowego. Dawnie wykorzystywana była głownie do przesyłania plików pomiędzy telefonami i pierwszymi smartfonami, oraz do przesyłania plików i wykonywania kopii danych na komputerze PC.

Słowniczek - irda

Nadajnik i odbiornik IrDA z portem USB do podłączenia do komputera PC

Źródła obrazków: Wikipedia