JPEG

JPEG – format statnej kompresji statycznych obrazów.

JPEG powstał w celu ujednolicenia algorytmów kompresji statycznych obrazów. Okazał się na tyle udanym kodekiem, że jest obecnie szeroko stosowany np. w aparatach cyfrowanych do zapisania wykonanych zdjęć, czy na stronach internetowych do przechowywania grafiki. Poza formatem JPEG, pozostałymi popularnymi są bezstratne PNG i GIF.

Format JPEG definiuje różne algorytmy kompresji w celu zapewnienia najlepszej jakości obrazu i funkcji pomocnych przy jego wyświetlaniu. Możliwe jest przykładowo takie zapisanie danych, aby pobranie tylko ich części wyświetlało obraz, choć w niższej jakości, a w raz z otrzymywaniem kolejnych danych, wyświetlany jest obraz o coraz lepszej jakości. Jest to szczególnie przydatne przy łączach Internetowych o niskiej przepustowości.

Odpowiednie dobranie parametrów kompresji pozwala na uzyskanie stopnia kompresji rzędu 20:1 przy prawie niezauważalnej utracie jakości obrazu. Jednym z parametrów jest współczynnik kompresji przyjmujący wartości z przedziału 1 (najgorsza jakość) do 100 (najlepsza jakość). Ustawienie współczynnika na 80-90 daje bardzo dobre efekty przy stosunkowo małym pliku wynikowym.