Karta sieciowa

Karta sieciowa (ang. NICNetwork Interface Card) – karta rozszerzeń dzięki której komputery i inne urządzenia można przyłączyć do sieci komputerowej, np. do sieci LAN.

Karty sieciowe do komputera mogą być przyłączone przez różne złącza – zaczynając na wewnętrznych kartach montowanych w złączu PCI lub PCI-e, przez zewnętrzne we własnej obudowie podłączane przez USB czy PCMCIA, kończąc na kartach zintegrowanych na płytach głównych.

Różne urządzenia zazwyczaj wyposażone są w zintegrowaną kartę sieciową, choć do niektórych, jak np. telewizory, należy dokupić dedykowaną kartę sieciową.

Poza kablową odmianą, karty sieciowe dostępne są także w formie kart sieci bezprzewodowej WLAN najczęściej przy wykorzystaniu Wi-Fi.

Właściwą nazwą przewodowej karty sieciowej używanej w domowych sieciach komputerowych jest karta Ethernet. Karta sieciowa jest bardziej ogólnym pojęciem, ale jest często używana zamiennie.

Karty sieciowe są głównymi elementami lokalnych sieci komputerowych – są najczęściej wykorzystywane do łączenia urządzeń w sieć.

Słowniczek - karta sieciowa

Karta sieci Ethernet na złączu PCI

Źródła obrazków: Wikipedia