Karta telewizyjna

Karta telewizyjna (ang. tuner card) – rodzaj karty rozszerzeń montowanej w komputerach PC, służącej do oglądania telewizji.

Karty telewizyjne powstały aby umożliwić rozszerzenie możliwości standardowego komputera PC o funkcję oglądania i co więcej nagrywania programów telewizyjnych. Działają one na podobnej zasadzie jak telewizory z tą różnicą, że ekranem jest w nich monitor, a głośnikami - głośniki podłączone do komputera.

Słowniczek - Karta telewizyjna

Karta telewizyjna montowana w złączu PCI

Pierwsze karty telewizyjne umożliwiały odbiór jedynie analogowej telewizji naziemnej i podobnie jak telewizory, często wyposażane były w złącza umożliwiające podłączenie odtwarzaczy DVD czy magnetowidów.

Wraz z rozwojem telewizji, gdy pojawiły się sygnały telewizji kablowej, czy telewizji cyfrowej, także i karty telewizyjne zostały do nich przystosowane i umożliwiają oglądanie a nawet nagrywanie cyfrowych programów telewizyjnych.

Pierwsze karty telewizyjne oferowane były w postaci kart rozszerzeń na złączu PCI komputera (montowane były w jego wnętrzu). Obecnie produkowane są karty korzystające ze złącza PCIe. Istnieją także karty telewizyjne ze złączem USB, umożliwiające oglądanie kanałów telewizyjnych także na urządzeniach przenośnych takich jak laptopy, notebooki i netbooki.

Źródła obrazków: Wikipedia