Kinect

Kinect – czujnik ruchu wyprodukowany przez firmę Microsoft, przeznaczony dla konsoli do gier Microsoft Xbox 360.

Kinect jest urządzeniem wejściowym podłączanym do konsoli Xbox 360, które śledzi położenie i ruch ciała, wykrywa przy tym kończyny i głowę. Umożliwia sterowanie i interakcję z grami i samą konsolą za pomocą ruchów ciała, np. rąk. Czujnik wyposażony jest także w mikrofon, który poza nagrywaniem dźwięku może być używany do sterowania konsolą za pomocą głosu, a w raz z kamerą umieszczoną w sensorze może być wykorzystywany do prowadzenia rozmów wideo.

Sensor został wprowadzony na rynek w listopadzie 2010 roku i zyskał niespotykaną dotąd popularność. W ciągu pierwszych 60 dni sprzedanych zostało ponad 8 milionów egzemplarzy urządzenia.

W skład Kinecta wchodzi kamera RGB o rozdzielczości 640x480, druga kamera będąca częścią sensora głębokości, promiennika podczerwieni do sensora głębokości, 4 mikrofonów, akcelerometru i napędu do regulacji kata nachylenia sensora.

Takie połączenie pozwoliło skonstruować urządzenie, które z powodzeniem zastępuje standardowy kontroler w grach (gry muszą posiadać zaimplementowaną obsługę sensora). Wraz z premierą sensora wydanych zostało 5 gier (Kinectimals, Kinect Sports, Kinect Adventures!, Kinect Joy Ride oraz Dance Central), a ich liczba cały czas rośnie i zawiera kilkadziesiąt pozycji.

Słowniczek - Kinect

Kinect dla Xbox 360

Źródła obrazków: Wikipedia