LAN

LAN (ang. Local Area Network) – lokalna sieć komputerowa, sieć łącząca komputery i inne urządzenia na ograniczonym obszarze, np. w domu, szkole, budynku biurowym i innych.

Sieci LAN mogą być łączone w większe sieci WAN. Przykładowo domowa sieć LAN może być przyłączona przez router do sieci lokalnego dostawcy usługi internetowej.

Do budowy sieci LAN wykorzystuje się kable sieciowe potocznie zwane skrętką komputerową. Za ich pomocą podłącza się różne urządzenia jak komputery, telewizory, zestawy kina domowego, dekodery, czy drukarki sieciowe do switcha będącego rodzajem węzła komunikacyjnego dzięki któremu urządzenia mogą się ze sobą porozumiewać. Inną możliwością przyłączenia urządzeń do sieci lokalnej jest wykorzystanie łączności bezprzewodowej – WiFi. Kolejnym urządzeniem wchodzącym w skład sieci komputerowej jest router, który umożliwia przyłączenie całej sieci (a co za tym idzie każdego z urządzeń w sieci) do globalnej sieci Internet.

Głównym celem łączenia ze sobą różnych urządzeń, poza umożliwieniem skorzystania z Internetu, jest możliwość wymiany danych, np. plików, możliwość drukowania w sieci, strumieniowania multimediów przez DLNA, itp.

Słowniczek - LAN

Lokalna sieć komputerowa LAN

Źródła obrazków: Wikipedia