LZW

LZW (Lempel-Ziv-Welch) – algorytm kompresji danych.

LZW jest algorytmem bezstratnej kompresji danych. Powstał w 1984 roku na bazie algorytmu LZ78 i dzięki łatwości w implementacji i dobremu współczynnikowi kompresji, stał się bardzo popularny. LZW opiera swoje działanie o metodę słownikową. Oznacza to, że z danych wejściowych tworzy słownik powtarzających się ciągów znaków i je zamienia. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie ilości danych potrzebnych do przechowania oryginalnych danych.

LZW dzięki łatwości implementacji i dobremu współczynnikowi kompresji został wykorzystany w różnych rodzajach oprogramowania. Korzystają z niego zarówno kompresory ARC i PAK, jak i Linuksowy i UNIX-owy program compress służący do kompresji danych i plików. Z algorytmu korzystają również takie formatu jak GIF, TIFF, PDF i PostScript.

LZW nie od początku mógł być wykorzystywany w różnych formatach plików, ponieważ przez pewien czas był objęty patentem, co przyczyniło się do powstania formatu PNG, który od początku był wolnym oprogramowaniem. Na bazie LZW powstały również inne algorytmy takie jak LZMW ze zmodyfikowanym algorytmem budowy słownika i LZAP bazującym również na LZMW, który rozwinął ten algorytm jeszcze bardziej.