MKV

MKV, Matroska – kontener multimedialny służący do przechowywania strumieni audio i wideo.

MKV jest jednym z uniwersalnych kontenerów które mogą przechowywać wiele strumieni różnego typu. Poza audio i wideo możliwe jest umieszczenie strumieni z napisami, menu (podobnie jak w DVD), czy wiele strumieni tego samego typu, np. kilka ścieżek audio w różnych językach.

Kontener MKV stał się na tyle popularny, że firma Google w swoim projekcie formatu WebM oparła projekt kontenera właśnie na MKV. Było to możliwe także dzięki temu, że MKV jest oparty na otwartych standardach czyli nie jest licencjonowany przez którąkolwiek z firm.

Poza możliwością umieszczenia w MKV strumieni zakodowanych z użyciem wielu różnych kodeków, kontener pozwala na przesyłanie jego strumienia bezpośrednio przez Internet z wykorzystaniem protokołów HTTP i RTP, szybkie przewijanie nagrania do wskazanego miejsca, możliwość kontynuowania odtwarzania nawet przy uszkodzonych danych w kontenerze, możliwość dodania menu, podział na rozdziały, umieszczenie ścieżek audio i napisów w różnych językach, dołączanie plików graficznych (i innych), możliwość rozszerzania funkcjonalności przy pomocy modułów.

Popularnym połączeniem jest użycie kodeka VC-1 lub H.264 dla strumieni wideo i AC3 lub Dolby Digital dla strumieni audio, co pozwala na zapisanie materiałów ideo w wysokiej rozdzielczości wraz z dźwiękiem przestrzennym (wielokanałowym).