MMC

MMC (ang. MultiMedia Card) - rodzaj kart pamięci.

Karta MMC powstała w 1997 roku, czyli 2 lata przed znacznie popularniejszą SD. Opracowana została przy współpracy firm SanDisk i Siemens. Przewagą kart MMC nad konkurencją były najmniejsze wymiary wśród dostępnych wtedy na rynku kart (24 x 32 x 1,4 mm, czyli poza grubością takie same jak w przypadku następcy – karty SD), oraz waga poniżej 2 gramów. Karta MMC posiada 7 wyprowadzeń w postaci pinów na jednej z krawędzi, a od karty SD odróżnia ją m.in. brak przełącznika blokującego możliwość zapisu na karcie.

Słowniczek - MMC

Karta MMC

Karty MMC umożliwiają transfer na poziomie do 20Mbit/s (2,5 MB/s), czyli kilkukrotnie mniej niż karty SD. Standard MMC przewiduje pojemność do 128GB, lecz najczęściej spotykane karty mają pojemność od 16 MB do 2 GB. Większe karty nie są używane, ponieważ zanim pojawiły się na rynku, zostały wyparte przez karty SD.

W 2004 roku zaprezentowana została karta RS-MMC, charakteryzująca się takimi samymi parametrami jak MMC, z wyjątkiem wymiarów, które zostały zmniejszone do 24 x 18 x 1,4 mm. Nadal jednak karty RS-MMC można umieścić w złączu MMC z użyciem pasywnego adaptera.

Karty MMC wykorzystywane są w aparatach cyfrowych, kamerach cyfrowych, PDA, urządzeniach nawigacji satelitarnej, radiach samochodowych.

Źródła obrazków: Wikipedia