MPEG-2

MPEG-2 – grupa standardów stratnej kompresji audio i wideo.

MPEG-2 jest grupą standardów opisującą stratną kompresję dźwięku i wideo. Stratna kompresja oznacza, ze obraz i dźwięk choć po kompresji zajmują mniej miejsca, powodują pogorszenie jakości obrazu i dźwięku.

MPEG-2 jest wykorzystywany np. w cyfrowej telewizji naziemnej (w Polsce MPEG-4), na płytach DVD czy Blue-ray, telewizji satelitarnej czy kablowej.

MPEG-2 definiuje dwa kontenery multimedialne służące do przechowywania strumieni danych – MPEG-2 TS (Transport Stream) używany w transmisjach i MPEG-2 PS (Program Stream) używany na nośnikach danych. Opisuje także cały szereg algorytmów kompresji obrazu ()różnych w zależności od stopnia kompresji). Wspiera dźwięk od 1-kanałowego do 6-kanałowego (5.1). Pozwala na kompresję wideo aż do Full-HD.

Strandard MPEG-2 podzielony jest na 10 części (warstw) z których najpopularniejsze to część 2 dla kompresji audio i część 3 dla kompresji wideo.

MPEG-2 powstał jako następca MPEG-1 w celu zwiększenia jakości skompresowanych strumieni i dopasowanie się do bieżącego rynku. Dekodery MPEG-2 są w pełni zgodne z MPEG-1.