MPEG-4

MPEG-4 – standard kodowania i kompresji wideo i towarzyszącego mu dźwięku.

Grupa standardów MPEG-4 została opracowana przez grupę ISO/IEC MPEG w 1998 roku. Głównym zastosowaniem tych standardów jest telewizja wysokiej rozdzielczości, strumieniowanie w sieci Internet i dystrybucja na nośnikach optycznych. MPEG-4 jest rozwinięciem standardów MPEG-1 i MPEG-2, ale wzbogaconym o nowe algorytmy kompresji, obsługę materiałów 3D i zabezpieczenia DRM.

Ponieważ standard MPEG4 zawiera ogromny zbiór różnych technologii i nie istnieją odtwarzacze i narzędzia programowe obsługujące je wszystkie, dobór odpowiednich technik do zastosowania został podzielony na części, których obecnie jest 27. I tak przykładowo część 10 opisuje kodowanie znane bardziej jako H.264. Część 14 opisuje kompresję znaną jako MP4 używaną głównie w urządzeniach multimedialnych.

Z powodu podziału na różne części nie da się jednoznacznie i prosto opisać możliwości standardu MPEG-4. W różnych częściach pozwala on na zapisywanie materiałów Full HD czy nawet o bardzo wysokiej rozdzielczości, dźwięku wielokanałowego w tym 5.1 i o większej konfiguracji kanałów, czy obrazu 3D.