Matryca CMOS

Matryca CMOS (ang. Complementary Metal Oxide Semiconductor) – rodzaj matrycy światłoczułej.

Słowniczek - Matryca CMOS 1

Matryca CMOS

Matryca CMOS jest elektronicznym układem scalonym, zawierającym siatkę małych światłoczułych elementów (pikseli). Każdy taki element zawiera fotodetektor (najczęściej jest to fotodioda) i aktywny wzmacniacz – światło padające na element światłoczuły jest mierzone w fotodetektorze, a zmierzona wartość zostaje wzmocniona w układzie elektronicznym wzmacniacza. Następnie wspomagający układ elektroniczny rejestruje wartości dla każdego piksela i zamienia je na informacje (w aparatach cyfrowych informacje o obrazie zamieniane są najczęściej na plik jpg ze zdjęciem). Układ wielu małych światłoczułych elementów składający się na całą matrycę pozwala zarejestrować obraz, którego rozdzielczość jest proporcjonalna do ilości punktów.

Wartości rejestrowane w każdym z punktów odpowiadają jasności obrazu w tym punkcie, jednak nie przekazują informacji o kolorze, bez którego zarejestrowany obraz byłby czarno-biały. W matrycach CMOS stosuje się najczęściej filtr warstwowy:

Słowniczek - Matryca CMOS 2

W tym układzie każdy piksel zawiera 3 fotodetektory umieszczone w różnej odległości od powierzchni matrycy. Im głębiej dociera światło, tym mniej w jego spektrum barwy o określonych kolorach. Pierwsza warstwa rejestruje jasność wszystkich trzech składowych (w przestrzeni barw RGB). Druga barwy zielonej i czerwonej, a trzecia tylko czerwonej. Algorytm przetwarzający zarejestrowany obraz wylicza z tych wartości jasność dla każdej składowej koloru: czerwonej, zielonej i niebieskiej.

Zalety:
- szybsze od matryc CCD
- zużywają mniej energii, dzięki czemu akumulator urządzenia wystarcza na dłużej
- brak przekłamań podczas rejestrowania obrazu ruchomego obiektu

Wady:
- większe szumy matrycy (efekt szumu można zaobserwować wykonując zdjęcie w mało oświetlonym pomieszczeniu)
- większe przekłamania przy rejestrowaniu obrazu przy mocnym oświetleniu (efekt w postaci białego obszaru dookoła źródła jasnego światła)

Źródła obrazków: Wikipedia