Matryca światłoczuła

Matryca światłoczuła rejestruje obraz i zamienia go na napięcie, które za pomocą układów wspomagających zamieniane jest na dane cyfrowe. Dane te po przetworzeniu mogą być zapisane np. w pliku jpg.
Matryce światłoczułe możemy spotkać w wieku urządzeniach:
- aparaty fotograficzne
- smartfony i telefony komórkowe
- kamery (internetowe, telewizyjne, cofania w samochodach, monitoringu)

Jednym z parametrów matrycy światłoczułej jest jej rozdzielczość wyrażana w pikselach, a obecnie w megapikselach (milionach pikseli) - MP. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia wyposażone w matryce o rozdzielczości do kilkudziesięciu megapikseli. Smartfony dysponują aparatami z matrycami rzędu kilku megapikseli, a najnowsze i najmocniejsze modele – kilkunastu megapikseli. Dla przykładu kamera zdolna rejestrować obraz zgodny ze standardem Full HD wyposażona jest w patrycę 2 MP.

Słowniczek - Matryca światłoczuła
Matryca CCD (po lewej) i CMOS (po prawej)

W przypadku aparatów fotograficznych i smartfonów, obraz z matrycy jest rejestrowany, zamieniany na postać cyfrową i przekazywany do jednostki centralnej urządzenia, która przy pomocy oprogramowania wyświetla obraz na ekranie urządzenia (jeśli urządzenie posiada ekran). Po naciśnięciu przycisku służącego do wykonania zdjęcia, obraz z matrycy najczęściej jest konwertowany i kompresowany, a następnie zapisywany w postaci pliku jpg w pamięci urządzenia (karta pamięci lub pamięć wbudowana w urządzeniu).

Najbardziej popularne są dwa typy matryc: CCD (ang. Charge Coupled Device) i CMOS (ang. Complementary Metal Oxide Semiconductor). Wykonują one dokładnie to samo zadanie – rejestrują obraz.

Źródła obrazków: Wikipedia