NCK

NCK, kod NCK (ang. Network Code Key)– kod umożliwiający zdjęcie blokady simlock.

Telefony komórkowe (i inne urządzenia wyposażone w dostęp do sieci telefonii komórkowej) często posiadają założoną blokadę simlock uniemożliwiającą skorzystanie z karty SIM innego operatora. Często zdjęcie takiej blokady możliwe jest przy użyciu kodu NCK, generowanego z wykorzystaniem kodu IMEI urządzenia, kodu MCC (kodu kraju telefonii komórkowej) i kodu MNC (kodu operatora telefonii komórkowej). Kod taki może być wygenerowany przez specjalne oprogramowanie za pomocą algorytmów i kluczy znanych tylko producentowi urządzenia.

NCK jest kodem kryptograficznym, czyli specjalnym kodem generowanym na podstawie określonego algorytmu i dodatkowych danych. Nie da się go zatem wygenerować w prosty sposób. I na tej zasadzie opiera się działanie blokady, której użytkownik samodzielnie w prosty sposób nie jest w stanie zdjąć.

Kod NCK można uzyskać zazwyczaj od producenta urządzenia, który często wygeneruje kod dopiero po wygaśnięciu zobowiązania u operatora sieci komórkowej (np. umowa lojalnościowa, terminowa) zazwyczaj za dodatkową opłatą. Użycie kodu powoduje zdjęcie blokady simlock i umożliwia korzystanie ze wszystkich kompatybilnych z urządzeniem kart SIM.