NFC

NFC (ang. Near Field Communication – komunikacja bliskiego zasięgu) – standard komunikacji bezprzewodowej.

NFC jest standardem radiowej komunikacji bezprzewodowej. Charakteryzuje się krótkim zasięgiem (teoretycznie do 20 centymetrów, w praktyce odległość może być kilkukrotnie większa). Powstało jako rozszerzenie technologii kart zbliżeniowych, ale z możliwością dwustronnej komunikacji. NFC jest wstecznie kompatybilne z kartami zbliżeniowymi, wiec obie technologie mogą być wspólnie używane (np. urządzenie wyposażone w NFC może odczytywać dane z kart zbliżeniowych).

Słowniczek - NFC

Logo certyfikacji NFC

Wsteczna kompatybilność jest o tyle ważna, ze urządzenia wyposażone w NFC mogą być używane wraz z istniejącą już infrastrukturą kart zbliżeniowych. Umożliwiło to przykładowo wykorzystanie smartfonów wyposażonych w NFC i odpowiednie oprogramowanie do wykonywania płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem istniejących w sklepach czytników. Usługa płatności zbliżeniowych staje się obecnie coraz bardziej popularna.

Poza płatnościami, z NFC można korzystać wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są karty zbliżeniowe. Wśród innych zastosowań można wymienić komunikację pomiędzy dwoma urządzeniami, czy ułatwienie konfiguracji urządzeń (np. z wykorzystaniem WPS do konfiguracji w smartfonie sieci bezprzewodowej).

Własności NFC:
- zasięg (teoretyczny) do 20 cm
- częstotliwość 13,56 MHz z pasmem 2 MHz
- przepustowość od 106 do 848 kbit/s
- pasywny lub aktywny tryb pracy
- pełen duplex – nadawanie i odbiór w tym samym czasie

Źródła obrazków: Wikipedia