OS X

OS X – system operacyjny komputera opracowany przez Apple.

OS X jest systemem operacyjnym opartym na systemie UNIX, opracowanym przez Apple dla komputerów Macintosh. Powstał w 2002 roku i do tej pory jest rozwijany. Pierwsze wersje OS X były pisane z myślą o procesorach PowerPC w które były wyposażone wcześniejsze komputery Macintosh, jednak z upływem czasu w 2006 roku powstałą wersja dla procesorów x86 najpierw w architekturze 32-bitowej, a obecnie 64-bitowej. Na bazie OS X powstał system iOS dla urządzeń iPod, iPad i iPhone (działają na tym samym jadrze Darwin).

Słowniczek - OS X

Logo systemu OS X

OS X stosowany jest jedynie na urządzeniach formy Apple. Z tego powodu niewiele oprogramowania było dostępne dla tego systemu. Obecnie ilość programów znacznie wzrosła i twórcy oprogramowania tworzą je także na OS X. Użytkownicy mają również możliwość uruchamiania niektórego oprogramowania na platformę Windows dzięki zastosowaniu translatora wine (lub innych). Nie jest to jednak rozwiązanie rozwijane przez Apple a przez niezależnych programistów.

OS X działa na urządzeniach takich jak iBook, PowerBook, PowerMac, MacBook, MacBook Air, MacBook Pro, Mac Pro, iMac i Mac mini.

Źródła obrazków: Wikipedia