PCM

PCM (ang. Pulse Code Modulation) – metoda na reprezentację sygnału analogowego w postaci cyfrowej.

PCM powstał aby móc zapisać analogowy sygnał, głównie dźwiękowy w postaci cyfrowej. Wykorzystywany jest np. w płytach CD-Audio, w telekomunikacji, cyfrowych procesorach dźwięku oraz innych zastosowaniach przemysłowych.

Aby zamienić sygnał analogowy na cyfrowy, wartości chwilowe sygnału poddawane są próbkowaniu najczęściej w równych odstępach czasu. Wynikiem próbkowania jest wartość z określonego rozdzielczością próbkowania przedziału. Oznacza to, że w przeciwieństwie do sygnału analogowego, sygnał cyfrowy ma poziomy o ściśle określonych wartościach które mogą być reprezentowane przez wartości binarne.

Im większa jest częstotliwość próbkowania i rozdzielczość dźwięku, tym wierniej oddaje on wartości sygnału analogowego. Każda zamiana sygnału analogowego na cyfrowy wiąże się z utratą części informacji, ale strata ta zazwyczaj jest niezauważalna. Starszae standardy telefonii korzystają z częstotliwości próbkowania 8 KHz i rozdzielczości 8 bitów z wykorzystaniem jednego kanału podczas gdy płyty CD-Audio to 44,1 KHz, 16 bitów i dwa kanały.

Słowniczek - PCM

Przebieg przykładowego sygnału analogowego i odpowiadający mu 4-bitowy sygnał cyfrowy

Źródła obrazków: Wikipedia