PDF

PDF (ang. Portable Document Format) – format dokumentów zawierających tekst i grafikę, stworzony przez firmę Adobe Systems.

PDF jest bardzo popularnym formatem w którym zapisywane są dokumenty tekstowe i grafika. Umożliwia on zapisywanie, przesyłanie, wyświetlanie i drukowanie takich dokumentów. Początkowo format tworzony był przez Adobe Systems, jednak w 2007 roku firma ta otworzyła standard i dała możliwość każdemu tworzenie oprogramowania do obsługi plików PDF, jak i możliwość bezpłatnego tworzenia i modyfikowania dokumentów. Krok ten spowodował, ze format PDF jest jednym z najpopularniejszych formatów tworzenia dokumentów.

Słowniczek - PDF

Logo formatu PDF

Oprogramowanie Adobe do tworzenia i wyświetlania dokumentów utworzone było na wiele różnych platform (Windows, Linux, MacOS, itp.), jednak dopiero otwarcie formatu spowodowało pojawienie się alternatywnego oprogramowania także na inne urządzenia, jak smartfony z systemem Android, czy Windows Phone. Oprogramowanie do tworzenia dokumentów PDF dystrybuowane przez firmę Adobe jest płatne, choć istnieje wiele darmowych alternatyw, w tym nawet sterowniki wirtualnej drukarki – wydruk dowolnego dokumentu na takiej drukarce powoduje zapisanie go do formatu PDF, co umożliwia tworzenie dokumentów PDF w każdym programie, który ma możliwość wydruku.

Źródła obrazków: Wikipedia