Pendrive

Pendrive, Pamięć USB, USB Flash Drive, Flash Disk, Flashdrive, USB-Stick – urządzenie zawierające nieulotną pamięć zdolne do przechowywania informacji (plików) także po odłączeniu zasilania.

Pendrive jest urządzeniem wyposażonym w popularny port USB, dzięki któremu możliwe jest jego podłączenie do większości komputerów i urządzeń przenośnych a także nowoczesnych telewizorów czy konsol do gier. Elementem na którym zapamiętywane są informacje jest pamięć Flash EEPROM charakteryzująca się nieulotnością – oznacza to, ze po odłączeniu pamięci USB zachowa ona zapisane na niej dane.

Pendrive stosowany jest najczęściej jako poręczne, lekkie i małe urządzenie do przenoszenia plików pomiędzy komputerami, np. zdjęć czy muzyki zapisanych w cyfrowych formatach (np. JPG czy MP3).

Na rynku dostępne są obecnie pamięci o pojemności 16, 32 czy nawet 64 MB, choć nadal można kupić pamięci 512 MB. Pendrive może być wyposażony w złącze USB 1.1, 2.0 lub 3.0. Popularne jest 2.0 pozwalające uzyskać w praktyce prędkość odczytu około 40 MB/s. Nowoczesne i droższe modele wyposażone w USB 3.0 będą pozwalały na teoretyczny transfer danych z prędkością 600 MB/s, obecnie prędkości te są o wiele mniejsze i zależą od producenta i modelu pamięci.

Słowniczek - Pendrive

Pendrive ze zdjętą obudową.

Źródła obrazków: Wikipedia