Piksel

Piksel (ang. pixel) – najmniejszy fragment cyfrowego obrazu.

Piksel jest najmniejszym elementem z którego składają się obrazy cyfrowe. Jego kolor jest jednolity (choć może być dowolny). Siatka różnobarwnych pikseli składa się na większy obraz. Każde zdjęcie wykonane np. aparatem cyfrowym i wyświetlane na monitorze komputera składa się właśnie z ograniczonej liczby pikseli. Najczęściej piksele są tak małe, że nie da się ich dostrzec – widziany jest tylko złożony z nich obraz.

Pikselem najczęściej jest kwadratowy obszar urządzenia rejestrującego lub wyświetlającego obraz. Przykładowo matryca telewizora Full-HD ma rozdzielczość 1920x1080 co oznacza właśnie 1920 pikseli w poziomie i 1080 pikseli w pionie i daje nieco ponad 2 miliony osobnych pikseli z których każdy może przyjąć dowolny kolor, a wszystkie razem powodują wyświetlanie żądanego obrazu. Pojedyncze piksele jednak ciężko jest dostrzec.

Słowniczek - Piksel

Powiększona matryca wyświetlacza. Każdy piksel widoczny jest tu jako zbiór pasków w 3 kolorach – czerwonym, zielonym i niebieskim.

Z pojęciem piksela wiąże się pojęcie pikselozy – jeśli pojedyncze piksele są na tyle duże, ze da się je rozróżnić (np. na wielkoformatowych wyświetlaczach czy panelach reklamowych) i widziany obraz nie jest jednolity, często takie zjawisko określane jest właśnie pikselozą.

Źródła obrazków: Wikipedia