Playstation 3

PlayStation 3 – tzrecia, obecnie najpopularniejsza konsola do gier wideo wyprodukowana przez firmę Sony. Jest następcą konsol PlayStation i Playstation 2. Do sprzedaży trafiła w listopadzie 2006 roku (na rynku polskim w marcu 2007 roku – pół roku po premierze w Japonii). Konkuruje z Microsoft Xbox 360 i Nintendo Wii.

PlayStation 3 jest konsolą wyposażoną w procesor Cell zaprojektowany przez firmy IBM, Sony i Toshiba. Cell jest procesorem zawierającym m.in. 64-bitowy procesor PowerPC i 7 rdzeni pomocniczych ogólnego przeznaczenia. Za renederowanie grafiki odpowiada procesor graficzny RSX zaprojektowany przez firmy Nvidia i Sony. Konsola wyposażona jest w 512MB dzielonej pamięci operacyjnej.

Nośnikiem na którym odbywa się dystrybucja gier są płyta Blue-ray. Dzięki czytnikowi Blue-ray możliwe jest także odtwarzanie filmów zapisanych na płytach tego rodzaju. W momencie upowszechnienia się standardu 3D, oprogramowanie konsoli zostało uaktualnione i umożliwia ona (w połączeniu z odpowiednim odbiornikiem telewizyjnym) na odtwarzanie płyt z filmami zapisanymi w technologii 3D. W konsoli montowane są dyski twarde o różnej pojemności siegajacej 320GB.

PlayStation 3 umożliwia podłączenie do telewizora m.in. złączem HDMI umożliwiającym osiągniecie grafiki w rozdzielczości Full HD.

Po podłączeniu konsoli do sieci Internet umożliwia ona skorzystanie z usługi PlayStation Store za pomocą której możliwe jest m.in. kupowanie i pobieranie w cyfrowej dystrybucji gier konsolowych. Za pomocą sieci Internet możliwe jest także dzielenie się swoimi osiągnieciami z innymi użytkownikami usługi.

Słowniczek - PlayStation 3

Konsola PlayStation 3

Źródła obrazków: Wikipedia