Procesor

Procesor (ang. processor), CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie znajdujące się na płycie głównej komputera, odpowiadające za wszelkie obliczenia.

Procesor jest „sercem” komputera. To dzięki niemu komputer i system operacyjny działają. Procesor jest układem scalonym montowanym na płycie głównej. Jego zadaniem jest pobieranie instrukcji i danych z pamięci RAM i wykonywanie ich. Procesory mają zaimplementowaną listę instrukcji które mogą na nim zostać wykonane, dlatego wszelkie oprogramowanie kompilowane do wykonania na danym procesorze musi to uwzględniać.

Słowniczek - Procesor

Procesor Intel Core i7

Obecnie produkowane procesory wykonane są z krzemu w postaci układów scalonych zamkniętych najczęściej w metalowej obudowie, ułatwiającej odprowadzanie ciepła. Często procesory wymagają również zamontowanie systemu chłodzenia w postaci radiatora i wentylatora. Procesor z płytą główną komunikuje się za pomocą wyprowadzeń (często pozłacanych w celu zapewnienia dobrej przewodności elektrycznej).

Współczesne procesory komputerów osobistych wykonane są w architekturze x88 lub x64 i zawierają wiele rdzeni, które mogą wykonywać wiele instrukcji jednocześnie. Najbardziej znanymi producentami procesorów są Intel i AMD.

Wszelkie obliczenia wykonywa przez procesor umożliwiają uruchomienie systemu operacyjnego i wszelkiego oprogramowania uruchamianego na komputerze.

Źródła obrazków: Wikipedia