RAM

RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – rodzaj pamięci komputerowej.

RAM jest rodzajem pamięci charakteryzującym się swobodnym dostępem do każdej z komórek pamięci, oraz dużymi prędkościami odczytu i zapisu, przy czym wielokrotny zapis nie zmniejsza żywotności tego rodzaju pamięci. Pamięć RAM dzieli się na dwa główne typy – pamięć statyczną SRAM i pamięć dynamiczną DRAM. Pamięci SRAM są szybsze od pamięci DRAM, jednak koszt ich produkcji jest dużo większy. Dodatkowo pamięci DRAM wymagają ciągłego odświeżania ich zawartości.

Słownik - RAM

Pamięć RAM używana w komputerach PC

Pamięci SRAM są używane głównie jako pamięci podręczne w mikroprocesorach i mikrokontrolerach. Pamięci DRAM są używane wszędzie tam, gdzie potrzeba dużej ilości pamięci, więc głównie jako pamięć operacyjna komputera, do której ładowane są wszystkie uruchomione programy i system operacyjny, oraz w której wykonywane są wszystkie obliczenia związane z działaniem całego komputera. Pamięci RAM typu SRAM stosuje się również w pamięci karty graficznej czy pamięciach cache kontrolera dysków.

Pamięci RAM mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest potrzeba wykonywania operacji na danych, a rodzaj użytej pamięci i jej ilość zależy od konkretnych zastosowań.

Źródła obrazków: Wikipedia