RAR

RAR – popularny format kompresji danych.

RAR jest formatem kompresji danych pozwalającym na bezstratne kompresowanie plików do postaci, w której będą one zajmowały mniej miejsca na dysku lub innym nośniku. Wspiera własny algorytm kompresji i szyfrowanie. Do kompresji wykorzystuje zmodyfikowany algorytm Lempel-Zif (LZSS) oraz zmodyfikowany algorytm PPM.

Słownik - winrar

Logo programu WinRAR

Archiwum RAR może pomieścić do 8 eksabajtów danych czyli do 8 miliardów gigabajtów. Zapisywane są one w pliku z rozszerzeniem rar. RAR umożliwia również podział archiwum na mniejsze pliki, wtedy kolejne pliki mają kolejne rozszerzenia r00, r01, r02, r03, itd. Do archiwum może zostać dołączony plik z rozszerzeniem rev zawierający dane pomagające w odzyskaniu plików z uszkodzonego archiwum.

RAR jest jednym z najpopularniejszych formatów kompresji plików. Konkuruje między innymi z formatami ZIP i 7z. Do kompresji i dekompresji najczęściej używany jest program WinRAR. Ten format kompresji nie jest otwarto źródłowy i aby używać kompresora należy wykupić licencję. Dostępny jest jedynie kod umożliwiający dekompresję plików, który można dołączyć do innego oprogramowania, oraz darmowe narzędzia służące do tego celu.

Źródła obrazków: Wikipedia