RGB

RGB – model kolorów, w którym trzy podstawowe kolory: czerwony (ang red), zielny (ang. green) i niebieski (ang. blue), poprzez dodawanie ich do siebie na różne sposoby, wytwarzają pełną gamę kolorów.

Ten model kolorów powstał jeszcze przed jego zastosowaniem w systemach elektronicznych, na podstawie badań ludzkiego oka i postrzegania przez nie kolorów (wykorzystywany był np. w tradycyjnej fotografii), ale dopiero systemy elektroniczne go upowszechniły. Stosowany jest w większości urządzeń elektronicznych operujących obrazem - zaczynając na jego rejestrowaniu przez aparaty cyfrowe, kamery czy skanery, kończąc na wyświetlaniu na telewizorach, monitorach komputerowych, ekranach smartfonów i tabletów, oraz innych urządzeniach. Drukarki komputerowe nie korzystają z modelu RGB, a np. CMYK – ze względu na charakterystykę powstawania w nich różnych kolorów, stosowany jest system odejmowania, nie dodawania barw.

RGB jest modelem względnym, oznacza to, że poszczególne składowe (a co za tym idzie kolory pośrednie) mogą różnie wyglądać na urządzeniach różnych producentów – choć poziom mieszania barw jest stały, poszczególne barwy będą się różnić na różnych urządzeniach. Ten system nie określa jaki dokładnie kolor to kolor czerwony, zielony i niebieski. W tym celu powstały także modele bezwzględne jak sRGB czy Adobe RGB.

Aby uzyskać kolory pośrednie, podstawowe kolory (komponenty) są mieszane w różnych proporcjach (od pełnej jasności danego koloru do jego całkowitego wygaszenia)

Słowniczek - RGB

Podstawowe kolory RGB i sposób ich mieszania

Wykorzystywane jest tutaj zjawisko dodawania fal o różnych długościach które tworzą końcowe spektrum odpowiadające za kolor.

Jeśli intensywność każdego z kolorów jest zerowa, otrzymywany jest kolor czarny. Przy pełnej intensywności wszystkich komponentów - kolor biały. Zmieszanie koloru czerwonego i zielonego daje kolor żółty, czerwonego i niebieskiego – magentę, a niebieskiego i zielonego – cyan. Mieszanie komponentów w różnych jasnościach daje kolory pośrednie. Jeśli wszystkie 3 składowe mają taki sam wskaźnik intensywności, ale znajdujący się pomiędzy minimalnym i maksymalnym, uzyskiwane są odcienie szarości.

Sposób rejestrowania obrazu RGB został opisany pod hasłem Matryca światłoczuła.

Źródła obrazków: Wikipedia