SATA

SATA, Serial ATA – rodzaj złącza i magistrala służącego do podłączania dysków twardych i innych napędów do komputera oraz innych urządzeń.

Złącze Serial ATA jest następcą starszego ATA względem którego oferuje wyższe prędkości przesyłania danych oraz kable połączeniowe mniejszej wielkości i bardziej odporne na zakłócenia i uszkodzenia mechaniczne.

Słowniczek - sata

Wtyczka złącza SATA

Obecnie opracowane są trzy generacje Serial ATA – najstarsza pierwsza wersja oferuje przepustowość do 1,5 Gbit/s, druga wersja (SATA II) podwaja tą przepustowość do 3 Gbit/s i trzecia najnowsza (SATA 3) ponownie podwaja prędkość do 6 Gbit/s. Pełną przepustowość najnowszej implementacji w pełni są w stanie wykorzystać najszybsze dostępne na rynku napędy SSD.

Serial ATA jest wstecznie kompatybilne co oznacza, że dysk twardy (lub inne urządzenie jak nagrywarka DVD) ze złączem w dowolnej generacji można podłączać do płyty głównej komputera lub innego urządzenia również w dowolnej generacji, a maksymalna przepustowość będzie równa przepustowości niższej generacji spośród obu łączonych urządzeń.

Złącze SATA zyskało dużą popularność i jest obecnie szeroko wykorzystywane. Powstała zatem jego odmiana służąca do przyłączania zewnętrznych dysków twardych – eSATA. eSATA (w odróżnieniu od USB) nie przewiduje możliwości zasilania dysku zewnętrznego, przez co takie zasilanie musi być doprowadzone osobno (np. przy pomocy dodatkowego zasilacza).

Źródła obrazków: Wikipedia