SCART

SCART (franc. Syndicat des Constructeurs d'Appareils Radiorécepteurs et Téléviseurs) – rodzaj złącza audio-wideo używanego do łączenia urządzeń RTV (jak telewizory, dekodery, odtwarzacze DVD, zestawy kina domowego, czy konsole do gier). Powstało w celu ujednolicenia sposobu łączenia ze sobą urządzeń.

Słowniczek - SCART

Gniazda i wtyczka SCART

To 21-pinowe złącze pozwala na przesyłanie obrazu kompozytowego i RGB, oraz dźwięku stereo. Później standard został rozszerzony o S-Video, a nieoficjalnie dodana została obsługa YPbPr (tylko wybrane urządzenia wspierają ten standard). Przed powstaniem złącza SCART nie istniał inny jednolity sposób łaczenia urządzeń (używane były rózne rodzaje złącz , jak RCA, DIN, czy BNC).

Urzadzenia RTV posiadają często dwa złącza SCART – wejściowe i wyjściowe, pozwalające na szeregowe łączenie większej ich liczby. W tej sytuacji wyłączone urządzenie przesyła bezpośrednio obraz i dźwięk z wejścia do wyjścia. Ostatnim urządzeniem podłączamym do wyjścia jest zazwyczaj telewizor.

Ponieważ sygnały S-Video, RGB i wideo komponentowego korzystają częściowo z tych samych przewodów, telewizory często są wyposażone w kilka złącz SCART – obsługujące różne sygnały. Należy zwrócić uwagę, które sygnały będą prawidłowo odbierane na każdym ze złącz.

Złącze SCART jest obecnie uważane za przestarzałe, ponieważ pozwala na przesyłanie jedynie obrazu analogowego w standardowej rozdzielczości i dźwięku w stereo. Wypierane jest przez przez złącze HDMI.

Przy łączeniu urządzeń, w celu zapewnienia najlepszej jakości obrazu, należy w pierwszej kolejności skorzystać ze złącz obsługujących wideo komponentowe, następnie RGB, S-Video lub ostatecznie wideo kompozytowego (oferującego najniższą jakość).

Źródła obrazków: Wikipedia