SD

SD (ang. Secure Digital) – rodzaj kart pamięci.

SD jest kartą pamięci, opracowaną w 2000 roku przez firmy Toshiba, Panasonic i SanDisk. Dzięki małym wymiarom (24 x 32 x 2,1mm), małej wadze (około 2 gramy), przyzwoitej pojemności i szybkości zapisu, stałą się jednym z najpopularniejszych formatów kart pamięci. Karta SD posiada 9 wyprowadzeń w postaci pinów na jednej z krawędzi, oraz przełącznik blokujący możliwość zapisu na karcie.

Słowniczek - SD

Karta SD, miniSD i mcroSD

Karty SD podzielone są na klasy, przy czym klasa odpowiada prędkości zapisu na karcie – każda klasa to 1MB/s (czyli 8Mbit/s). Dostępne są klasy 2, 4, 6 i 10, oferujące odpowiednio prędkości zapisu 2, 4, 6 i 10 MB/s. Niektórzy producenci zamiast klasy podają po prostu prędkość zapisu, lub współczynnik prędkości zapisu, który dla wspomnianych kart wynosi odpowiednio 13x, 26x, 40x i 66x.

Karty SD posiadają system plików FAT16, który ogranicza ich pojemność do 4GB. Karty w formacie SD mają pojemność od 8 MB do 2 GB. Spotykane są niekiedy karty 4GB, ale wspierane są przez ograniczoną liczbę urządzeń. Większe pojemności oferują karty SDHC i SDXC, posiadające inne systemy plików. Karty SD produkowane są również jako karty miniSD i microSD.

Karty SD wykorzystywane są w aparatach cyfrowych, kamerach cyfrowych, PDA, urządzeniach nawigacji satelitarnej, radiach samochodowych.

Źródła obrazków: Wikipedia