SDTV

SDTV (ang. Standard-definition television) – telewizja standardowej rozdzielczości. Standardowe rozdzielczości są niższe od tych używanych w HDTV.Słowniczek - HDTV

Porównanie standardowych rozdzielczości PAN i NTSC do wysokiej rozdzielczości 720p, 1080i i 1080p.

Najczęściej spotykaną rozdzielczością SDTV jest 576i (576 linii z przeplotem) z obrazem o proporcjach 4:3 lub 16:9 (PAL lub SECAM). W Stanach Zjednoczonych używana jest rozdzielczość 480i o proporcjach 4:3 (NTSC).

SDTV to rozdzielczości używane przez telewizję analogową, obecnie także dostępne w postaci cyfrowej (na cyfrowych platformach telewizyjnych, w tym także przy użyciu dekoderów STB do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej). Zapewniają obraz niższej jakości niż HDTV.

Do odbioru telewizji standardowej rozdzielczości wystarczą starsze analogowe (kineskopowe) odbiorniki telewizyjne. Telewizory Full HD mogą również wyświetlać obraz SDTV z przeplotem mimo, że ich matryce pracują bez przeplotu. Aby wyświetlany obraz był ostry i nie miał przekłamań, odbiorniki takie używają algorytmów usuwających przeplot (wyrównujących linie obrazu tak, aby do siebie pasowały).

Do przesyłania obrazu w standardowej rozdzielczości wykorzystany może być prawie każdy rodzaj strumieni wideo – np. wideo komponentowe, S-Video, wideo kompozytowe, czy HDMI.

Źródła obrazków: Wikipedia