SDXC

SDXC (ang. Secure Digital eXtended Capacity) – rodzaj kart pamięci.

SDXC jest następcą kart SD (o pojemności do 2 GB) i SDHC (o pojemności od 4 do 32 GB) oferującym pojemności od 32 GB do 2 TB dzięki zastosowaniu systemu plików exFAT znoszącemu ograniczenie do 4 GB w przypadku FAT16 dla SD i 32 GB w przypadku FAT32 dla SDHC.

SD jest kartą pamięci, opracowaną w 2009 roku i pokazaną na targach CES z pojemnością ograniczoną do 32 GB (aby możliwe było jej użycie w czytnikach SDHC). Ma wymiary dokładnie takie same jak karty SD i SDHC - 24 x 32 x 2,1mm i wagę około 2 gramy. Oferuje prędkość zapisu do 104 MB/s, a w planach są prędkości do 300 MB/s. Karta SDXC posiada 9 wyprowadzeń w postaci pinów na jednej z krawędzi.

Słowniczek - SD

Karta SD, miniSD i mcroSD

Dzięki dużej pojemności i szybkiej transmisji danych, karty SDXC zyskują popularność w aparatach cyfrowych i wszelkich urządzeniach przenośnych. Karty SDXC są elektrycznie zgodne z kartami SDHC i mogą być używane w czytnikach SDHC, choć niektóre czytniki mogą mieć z nimi problemy. Dodatkowo maksymalna prędkość zapisu będzie mniejsza, a urządzenie w którym umieszczona jest karta SDXC musi posiadać wsparcie dla systemu plików exFAT.

Źródła obrazków: Wikipedia