Set-top box

Set-top box (STB, dekoder STB) – urządzenie elektroniczne podłączane najczęściej do telewizora, którego zadaniem jest zamiana zewnętrznego źródła sygnału w możliwy do wyświetlenia obraz.

Do urządzeń STB zaliczamy różnego rodzaju dekodery i przystawki. Najczęściej spotykanymi są dekodery cyfrowej telewizji satelitarnej, kablowej i naziemnej, oraz IPTV (telewizja przez Internet).

Słowniczek - STB

Dekoder STB cyfrowej telewizji naziemnej

Dekodery STB najczęściej dostarczane są przez dostawcę usług telewizyjnych i multimedialnych wraz z usługą, choć niektóre ich rodzaje można kupić samodzielnie (np. tunery telewizji satelitarnej i telewizji naziemnej).

Bardziej rozbudowane wersje dekoderów mają możliwość odtwarzania filmów i muzyki z zewnętrznych urządzeń pamięci masowej (jak pendrive), słuchania internetowych audycji radiowych i przeglądania stron internetowych (po podłączeniu dekodera do sieci Internet).

W zależności od rodzaju dekodera, możliwe jest jego podłączenie do telewizora lub innego wyświetlacza przy pomocy szeregu różnych złącz: SCART, Chinch (wideo kompozytowe, wideo komponentowe), S-Video, czy HDMI.

Dekodery STB umożliwiają odbiór telewizji SDVT jak i HDTV zarówno darmowej jak i płatnej, niektóre modele są wyposażone w funkcję nagrywarki, pozwalającej na nagrywanie audycji telewizyjnych, czy usługi typu VoD.

W Polsce do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej należy użyć dowolnego STB telewizji naziemnej z dekoderem MPEG-4.

Źródła obrazków: Wikipedia