Sieć komputerowa

Sieć kompuetowa – potocznie w skrócie nazywana siecią, zbiór komputerów i innych urządzeń sieciowych (zarówno klienckich jak smartfony, telewizory smart tv, laptopy, czy drukarki sieciowe, jak i pośredniczących jak switche, routery, access pointy i inne), połączonych ze sobą różnymi kanałami komunikacyjnymi.

Sieć komputerowa pozwala na łączenie różnych urządzeń w celu umożliwienia im wymiany informacji i zasobów (np. multimediów i plików) między sobą.

Istnieje wiele rodzajów sieci komputerowych od najmniejszych prywatnych sieci PAN, przez często wykorzystywane w domu sieci LAN czy korporacyjne WAN, po najrozleglejszą sieć Internet.

W celu ułatwienia komunikacji i dostępu do różnych zasobów, mniejsze sieci często łączone są przy pomocy np. routerów w większe sieci, w tym przyłączane do globalnej sieci Internet. Umożliwia to np. korzystanie z poczty elektronicznej, przeglądanie zasobów www w sieci, korzystanie z usług wideo na żądanie, korzystanie z rozgrywek sieciowych w grach komputerowych.

Obecnie panuje trend podłączania do sieci wszelkich urządzeń, które na to pozwalają, np. żarówek w celu zdalnego sterowania nimi, czy lodówek, które w kuchni będą mogły wyświetlać choćby przepisy, czy przypominać np. o konieczności wyjęcia danego produktu z lodówki.

Słowniczek - sieć komputerowa

Schemat połączonych przykładowych sieci komputerowych

Źródła obrazków: Wikipedia