SmartMedia

SmartMedia – rodzaj kart pamięci.

SmartMedia jest kartą pamięci, która swoją premierę miała w 1995 roku, a opracowana została przez firmę Toshiba. O ile większość rodzajów kart pamięci używana jest w aparatach cyfrowych i urządzeniach przenośnych, SmartMedia miała zastąpić popularne niegdyś stacje dyskietek. Finalnie okazało się, że dużo praktyczniejsze okazały się pendrive-y podłączane do portu USB i nie wymagające dodatkowego czytnika jak karty SmartMedia. Ciekawą własnością tych kart jest możliwość korzystania ze stacji dyskietek przy użyciu adaptera FlashPath, jednak i to nie przyczyniło się do sukcesu tego rodzaju kart pamięci.

Słowniczek - SmartMedia

Karta SmartMedia

Karty SmartMedia mają wymiary 45.0 x 37.0 x 0.76 mm i wagę 1,8 grama. Dostępne są modele o pojemności od 2 do 128 MB. SmartMedia posiadają 22 styki (piny) umieszczone na powierzchni karty. SmartMedia nie są już produkowane.

Karty SmartMedia wykorzystywane były głównie w aparatach fotograficznych, jednak przez krótki czas z powodu małej popularności. Zastąpione zostały kartami xD a później SD.

Źródła obrazków: Wikipedia