Smartfon

Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie spełniające m.in. rolę komputera i telefonu.

Smartfony wyewoluowały jako następcy telefonów komórkowych i przenośnych komputerów (PDA), łącząc w sobie funkcje obu tych urządzeń i dodając nowe. Smartfon umożliwia zatem zarówno wykonywanie połączeń telefonicznych jak i używanie szeregu różnych (przystosowanych do niego) aplikacji. Takie połączenie otworzyło szereg dodatkowych możliwości, w tym np. dostarczanie aplikacjom połączenia z siecią Internet przez sieć komórkową.

Słowniczek - Smartfon

Smartfon Apple iPhone

Smarfony integrują w sobie wiele różnych elementów, w tym kolorowe duże wyświetlacze graficzne, czujniki ruchu, żyroskopy, kompasy, moduły GPS, kamery i aparaty fotograficzne, oraz wiele innych.

Na rynku obecnie znajdują się 3 główne systemy operacyjne – Google Android, Microsoft Windows Phone i Apple iOS. Android staje się najpopularniejszym systemem ze względu na jego budowę i możliwość dostosowania do prawie dowolnego smartfonu (nawet takiego, który nie był projektowany z myślą o tym systemie operacyjnym). Apple iOS występuje jedynie na smartfonach tego samego producenta – Apple iPhone. Windows Phone choć dostępny jest na różnych smarftonach, nadal jest mało popularnym systemem. Na rynku istnieją jeszcze inne systemy dedykowane smartfonom, ale są mało spotykane lub nie są już kontynuowane.

Źródła obrazków: Wikipedia