TOSLINK

TOSLINK (ang. Toshiba link) – rodzaj złącza optycznego zaprojektowany przez firmę Toshiba w celu przesyłania pomiędzy projektowanymi przez nią odtwarzaczami CD i wzmacniaczami nieskompresowanego cyfrowego dźwięku audio w formacie S/PDIF. Standard przyjął się u innych producentów i został rozszerzony także o wielokanałowy skompresowany dźwięk.

TOSLINK to kabel w pełni optyczny. Nie posiada wad kabli elektrycznych – nie jest podatny na zakłócenia, zazwyczaj można go podłączać podczas pracy urządzeń. Jest zgodny z elektrycznym odpowiednikiem S/PDIF na złączu chinch.

Słowniczek - S/PDIF

Optyczne złącze TOSLINK

Tor optyczny wykonany jest ze światłowodu o średnicy 1 mm. Transmisja odbywa się za pośrednictwem czerwonego światła (o długości fali 660 nm). Kable wykonywane są z różnych materiałów, w tym taniego i podatnego na uszkodzenia plastiku. Długość dobrej klasy kabla może wymościć nawet 30 metrów, specyfikacja przewiduje 10 metrów, a tanie plastikowe kable osiągają nie więcej niż 5 metrów.

Stworzona została także odmiana Mini-TOSLINK będąca hybrydą kabla TOSLINK i minijack. Wtyczka ma takie same wymiary jak minijack, ale jej środkiem poprowadzony jest światłowód. Pozwala to na jednoczesne przesyłanie jednym kablem strumieni optycznie i elektrycznie przy użyciu S/PDIF, a także analogowego dźwięku stereo. Innymi słowy możliwe podłączenie jest różnych urządzeń odbierających podczas, gdy urządzenie wysyłające obsługuje wszystkie 3 rodzaje transmisji.

Źródła obrazków: Wikipedia