Tablet

Tablet – urządzenie o możliwościach podobnych do smartfona, przenośny komputer.

Tablet możliwościami i wyglądem przypomina smartfon, czy PDA, choć zazwyczaj jest większy i ma nieco inne zastosowanie. Wielkość tabletu wynika z zamontowanego w nim dużego wyświetlacza, którego zewnętrzna warstwa reaguje na dotyk – tablety nie posiadają fizycznej klawiatury, obsługuje się je za pomocą ekranu dotykowego. Niektóre tablety dodatkowo posiadają rysik, którego używa się na powierzchni ekranu.

Słowniczek - Tablet

Tablet iPad

Tablety jako urządzenia przenośne wyposażone są głównie w interfejsy bezprzewodowe, w tym Wi-Fi (sieć bezprzewodowa), Bluetooth (do wymiany plików na małej odległości), czy GSM, 3G i LTE w celu połączenia się z siecią Internet. Niektóre tablety mają również wbudowany mikrofon i głośnik umożliwiające prowadzenie rozmów telefonicznych lub wideokonferencji.

Tablety nie posiadają nośników wymiennych. Korzystają z wbudowanej pamięci, a często wyposażone są dodatkowo w slot kart SD, do którego można włożyć kartę pamięci zwiększająca ilość dostępnej przestrzeni do przechowywania plików i innych danych.

Na rynku obecnie znajdują się 3 główne systemy operacyjne, z których korzystają tablety – Google Android, Microsoft Windows RT i Apple iOS. Android staje się najpopularniejszym systemem ze względu na jego budowę i możliwość dostosowania do prawie dowolnego tabletu (nawet takiego, który nie był projektowany z myślą o tym systemie operacyjnym). Apple iOS występuje jedynie na tabletach tego samego producenta – Apple iPad. Windows RT choć dostępny jest na różnych tabletach, nadal jest mało popularnym systemem. Na rynku istnieją jeszcze inne systemy dedykowane tabletom, ale są mało spotykane lub nie są już kontynuowane.

Źródła obrazków: Wikipedia