Telefon komórkowy

Telefon komórkowy – telefon działający w technologii bezprzewodowej, korzystający z sieci telefonii komórkowej.

Telefon komórkowy jest urządzeniem, dzięki któremu możliwe jest m.in. prowadzenie rozmów telefonicznych, przy czym transmisja odbywa się w sposób bezprzewodowy. Obecna generacja telefonów komórkowych korzysta z technologii cyfrowych głównie w systemach GSM i UMTS. Pierwsze telefony komórkowe wykorzystywały transmisję analogową, najczęściej korzystającą z NMT. Przewagą transmisji cyfrowych jest możliwość skorzystania z innych funkcji telefonu komórkowego takich jak wiadomości SMS, MMS, czy dostęp do sieci Internet.

Słowniczek - Telefon komórkowy

Telefon komórkowy

Pierwsze telefony komórkowe powstały w 1956 roku, były przy tym prymitywne, bardzo duże i ciężkie (ważyły nawet 40 kg). Popularność zyskały dopiero w latach 90-tych ubiegłego wieku, kiedy wielkość i ciężar stały się akceptowalne. Obecnie na rynku przeważają smartfony, będące połączeniem możliwości telefonu komórkowego, PDA i komputera i innych urządzeń w postaci jednego małego urządzenia.

Telefonu komórkowe umożliwiają zazwyczaj prowadzenie rozmów telefonicznych, wysyłanie wiadomości SMS, MMS, niekiedy dość toporne korzystanie z usług sieci Internet (głównie przez WAP) czy odbieranie i wysyłanie wiadomości email. Niektóre telefony posiadają wbudowane radio czy inne proste dodatkowe urządzenia, jak aparat fotograficzny. Charakteryzują się małymi czarnobiałymi lub kolorowymi ekranami o małej rozdzielczości (bez funkcji dotykowej) i sprzętową klawiaturą.

Źródła obrazków: Wikipedia