Telewizja internetowa

Telewizja internetowa, Internet TV – telewizja nadawana za pośrednictwem ogólnoświatowej sieci Internet.

Telewizja internetowa jest systemem nadawania cyfrowej telewizji przez globalną sieć Internet (obok bardziej standardowych kanałów jak telewizja naziemna, satelitarna czy kablowa).

Najczęściej telewizja internetowa oznacza nadawanie przez stację telewizyjną kanałów telewizyjnych w technologii strumieniowej za pośrednictwem stron internetowych. Do jej oglądania zazwyczaj potrzebna jest przeglądarka internetowa z odpowiednią wtyczką (tzw. plug-in’em) lub dedykowana aplikacja. Telewizja taka może być też odbierana przy pomocy Set-top box-ów wspierających określoną technologię nadawania.

W zależności od jakości strumienia audio i wideo, a co za tym idzie w zależności od jego szybkości, potrzebne jest odpowiednio szybkie łącze internetowe. Obecnie większość łącz w ofercie różnych operatorów jest wystarczająco szybka do korzystania z telewizji internetowej.

Telewizja internetowa jest często mylona z Wideo na życzenie, IPTV oraz z serwisem YouTube który obecnie nie oferuje usług związanych z telewizją (a który jest prekursorem strumieniowania mediów audio i wideo przez Internet).