Telewizja satelitarna

Telewizja satelitarna – telewizja wykorzystująca nadajniki na satelitach do przesyłania strumieni audio i wideo.

Telewizja satelitarna wykorzystuje nadajniki zwane transponderami umieszczone na satelitach krążących dookoła Ziemi. Zaletą takiego sposobu transmisji jest pokrycie dużego obszaru sygnałem z pojedynczego satelity oraz możliwość transmisji w miejsca w których nieopłacalne jest stawianie naziemnych nadajników lub prowadzenie kabli.

Słowniczek - telewizja satelitarna

Antena satelitarna z wieloma konwerterami

Do odbioru telewizji satelitarnej potrzebna jest antena satelitarna (z talerzem i konwerterem), oraz tuner telewizji satelitarnej. Niektóre nowsze odbiorniki telewizyjne mają wbudowany tuner DVB-S, do którego wystarczy przyłączyć już tylko samą antenę do odbioru telewizji satelitarnej.

Satelita na orbicie ziemi znajduje się na stałej pozycji (na tzw. ustalonej pozycji orbity geostacjonarnej). Strumienie zawierające stacje telewizyjne wysyłane są z Ziemi do satelity, następnie satelita wysyła sygnały w kierunku Ziemi pokrywając nimi duży obszar. Jeden satelita może zawierać kilka odbiorników i nadajników. Kiedyś satelity transmitowały tylko sygnały analogowe, obecnie w większości są to sygnały cyfrowe głównie w standardzie DVB-S.

W Polsce najpopularniejszymi satelitami są Hot Bird (z którego korzysta m.in. CYFRA+, n, Cyfrowy Polsat, Telewizja na kartę czy Neostrada z telewizją), oraz Astra (na której nadawane są darmowe kanały w tym kilka polskojęzycznych: TVP Polonia, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia czy TV Trwam).

Źródła obrazków: Wikipedia