Tuner DVB

Tuner DVB – urządzenie pozwalające na odbieranie cyfrowej telewizji.

Tuner DVB jest odbiornikiem cyfrowej telewizji transmitowanej w standardzie DVB. Tunery DVB umożliwiają odbiór cyfrowej telewizji naziemnej, kablowej czy satelitarnej i różnią się z tego powodu między sobą budową. Większość tunerów DVB może działać w trybie hybrydowym – odbierać zarówno cyfrowe i analogowe kanały telewizyjne.

Słowniczek - dvb

Tuner satelitarny DVB

Tunery DVB dostępne są w postaci urządzeń set-top box, ale większość nowych odbiorników telewizyjnych zawiera również zintegrowane tunery DVB-T i DVB-C i coraz częściej DVB-S. Dostawcy płatnych platform telewizji cyfrowej najczęściej dostarczają w dzierżawie własne dekodery oferujące szereg dodatkowych usług, choć w niektórych przypadkach możliwe jest nabycie jedynie karty dekodującej (do umieszczenia w odpowiednim slocie w telewizorze wyposażonym w odpowiedni tuner DVB).

Nowoczesne tunery DVB pozwalają na wyświetlanie dodatkowych treści po podłączeniu do sieci Internet w tym korzystanie z telewizji internetowej.

W przypadku cyfrowej telewizji naziemnej, w Polsce używana jest kompresja MPEG-4 i należy zwrócić na to uwagę w przypadku zakupu tunera lub telewizora z DVB-T.

Źródła obrazków: Wikipedia