UEFI

UEFI (ang. Unified Extensible Firmware Interface) – oprogramowanie płyty głównej komputera, odpowiadające za komunikację systemu operacyjnego ze sprzętem.

UEFI jest bardziej rozbudowanym następcą BIOS-u. W pierwszej wersji został opracowany przez firmę Intel. Okazał się na tyle udany, że dalsze prace prowadzone są przez organizację Unified EFI Forum. Zaletami UEFI nad BIOS-em jest całkowita zmiana konstrukcji oprogramowania, co umożliwiło m.in. dodanie już na poziomie BIOS-u sterowników do urządzeń, które są niezależne od systemu operacyjnego, czy dzięki wykorzystaniu GPT możliwość startowania z systemu z partycji większych niż 2 TB.

Słownik - UEFI

Logo UEFI

UEFI jest oprogramowaniem płyty głównej, którego zadaniem jest pośredniczenie pomiędzy sprzętem, a systemem operacyjnym, oraz inicjowanie sprzętu i rozruch systemu operacyjnego. Zapisywany jest w pamięci nieulotnej ROM w postaci kości pamięci znajdującej się na płycie głównej. Obecnie w większości płyt głównych stosuje się pamięć EEPROM umożliwiającą aktualizację oprogramowania (ponowny jego zapis). Duża część płyt głównych została przez to wyposażona w dodatkową kość pamięci EEPROM z zapasową kopią oprogramowania UEFI – jeśli UEFI nie będzie startował np. w przypadku problemów z aktualizacją, z powodu działania wirusa czy uszkodzenia kości pamięci, możliwe jest przełączenie na drugą kość zawierającą działającą wersję.

Źródła obrazków: Wikipedia